Zpívající víno snoubí rodinnou lásku k vínu, zpěvu a folkloru

Jak to chodí v rodinné vinařské firmě, která žije folklorem? O tom jsme si povykládali s mladým manželským párem, Hankou a Michalem Teturovými v jejich vinařství Sing Wine. Přijeli jsme s nimi nafotit vinařský stejnokroj.

Nápad vinařského stejnokroje vzešel z myšlenky členů Svazu vinařů ČR. Tento vyšívaný oblek je elegantní a je vyrobený z kvalitního materiálu vč. vínové podšívky. Hned na první pohled kromě výšivek zaujme svým speciálním střihem saka.

 

Proč název Sing Wine?

Láska celé rodiny k hudbě a hlavně věčné Michalovo zkoušení árií ve sklepě dala vzniknout myšlence a celé koncepci dnešního Vinařství Sing Wine. 

Oba pocházíte z V. Bílovic a ty jsou typické kromě rozsáhlých vinic a dobrého vína také velkým počtem krojovaných. Taky jste chodili za svobodna v kroji?

H: Ano, chodila jsem stejně jako Michal od 15 let. To se ještě nevědělo, jestli mě to bude bavit, proto jsem měla první rok půjčené boty, ale ty mi byly o velikost menší a bylo to celkem utrpení. Řekla jsem, že chodit budu, ale musím mít ušité nové boty na moji nohu. Později jsme spolu s Michalem i stárkovali.

 

 

U vás je velká čest být stárek a stárka. Přece jen v takovém počtu krojovaných se to každému nepovede. Jak vzpomínáte na tento stárkovský rok?

H: To byly velké emoce. Mně třeba bývalo každý rok špatně kvůli zádům, ale tento rok jsem neměla žádný problém. Díky tomu nadšení a adrenalinu. Byl to naprosto úžasný zážitek, na který se nezapomíná. Užili jsme si to se vším všudy, i když nám v pondělí pršelo a zábava musela být v sále.

    Chodíte v kroji i jako ženatí?

    H: Ano chodíme a teďka mám dokonce nové krojové šaty, takže v sobotu na krojovém plese budu v novém.
    Edit: Krojový ples ve Velkých Bílovicích se konal v sobotu 2. února 2020.

 

   Vedli vás k folkloru i vaši rodiče?

    H: Ano. Michalovi rodiče jsou k tomu víc nakloněni. Dokonce chodili do krúžku Podlužan a s ním byli i v Americe. Z naší strany byla babička velká folkloristka. Nejdřív mi kroj i sama chystala a jak byla starší, tak byla tou “výstupní kontrolou”, jestli je vše správně oblečené, nikde nic netrčí atd.  „Tamto uprav a tamto předělej a můžeš jít.“

   

Vedete k folkloru i své dvě dcery?

H: Snažíme se. Obě chodily ve školce do Hrozínku. Ta starší 9letá už to trochu bojkotuje, ale do kroje se obleče. Ta mladší je nadšená, je to tanečnice a má to velmi ráda. Zrovna v neděli jsme byli celá rodina u nás na dětském krojovém plese. Holky si zatančily s tatínkem a dědečkem a všichni jsme si to užili.

 Je pro vás předávání tradic dětem důležité? Vidíte v tom smysl?

H: Určitě ano. Když v tom vyrůstají a vidí, že my třeba chodíme na akce, plesy. Oblékáme se do kroje a držíme tradice, tak je to určitě důležité. Akorát nastane období, kdy to děti bojkotují. Ale když v tom děti vyrostou, určitě to v nich něco zanechá a ví, že to tady je.

 

    Hani, koncem roku jste byla u nás v Brně v dílně, kde jsem vám brala s kolegou Laďou míry na kostýmek. Co vás lákalo si ho nechat u nás ušít?

    H: Líbí se mi ten nápad, že je vůbec vinařský kroj. Když se řekne kroj, tak se představí něco velkého, objemného. Tohle je jednoduchý oblek a kostýmek, je to furt pěkné a zaujme to každého. Hlavně je to hezké.

 

    Byla to vaše první zkušenost se šitím šatů na míru? Jak jste si měření užila?

    H: Ano, byla to první zkušenost. Užila jsem si to úplně úžasně a ten konečný výsledek je naprosto skvělý. Sedí to jako ulité na člověka. Je to parádní pocit, mít něco přesně na sebe.

 

    Michale, jak jste vy prožíval měření a zkoušky?

    M: Pro mě to byla také první zkušenost. Užíval jsem si to, bylo to příjemný, celý ten personál a všechno okolo. Měl jsem 3 zkoušky. Jednu tu hlavní a pak dolaďovací.

 

 

Už jste kostýmek měla na akci, anebo na premiéru teprve čeká?

H: Dnes při focení je to premiéra.

Víme, že dnes odpoledne někam jedete. Můžete nám prozradit kam?

M: Jedeme dnes večer na vyhlášení Vinařství roku 2019. Jedeme tam v zastoupení Svazu vinařů, kterého jsme členové. Budeme tam spolu s ostatními vinaři, kteří mají od vás vinařský oblek. Hanka tam představí   vaši novinku, vinařský kostýmek.

Je i vaše vinařství nominované?

M: Naše není, ale je nominované Vinařství Vladimír Tetur, což je můj strýc.

Edit: Toto vinařství získalo titul Vinařství roku v kategorii Velké vinařství 2019. Gratulujeme.

Co vás přivedlo k vinařství?

M: Chodil jsem s taťkou do sklepa, ale nebavilo mě to, proto jsem začal studovat operní zpěv v Bratislavě, ale nakonec jsem se k vinaření vrátil. V roce 2010 jsme založili rodinné vinařství Sing Wine. Je to dřina, láska, je to celkové potěšení. Vídáme se tady každý den celá rodina. Je to zavazující, protože když dělá člověk víno, tak ta kvalita musí být někde vepsaná a musí se to dělat s láskou.        

H: Naprosto úžasné je, že jeho rodiče něco společně vybudovali, pořád něco vylepšovali a přistavovali. Z té sudové výroby přešli na velkovinaření. Naše víno je oceněné a značka už má svoje jméno. Kluci (manžel a švagr) to povznášejí zas o něco dále. Dávají tomu jiné grády. Což není vždy samozřejmé, když zdědíme vinařství, že to někam posouváme. Základ je ten, že držíme rodinnou vazbu a děláme max. 100 000 l, kdy se to dá ještě takto zvládnout.

Jaké je to s někým pracovat a zároveň sdílet i domácnost?

H: S manželem spolu nejsme celý den. Já pracuji jako účetní z domu a on se stará o prodej.
M: Každý den je jiný, základ je ten, že si musíme věřit a když se něco stane, když se třeba “rafneme”, tak je důležité udělat kompromis a dotáhnout to do nějakého cíle.

Plesová sezóna je v plném proudu. Chystáte se někam na ples?

H: Teď v sobotu se chystáme tady na krojový ples. Tam půjdeme spolu v kroji. Těším se, protože mám ušité nové krojové šaty.
M: A týden na to pořádáme spolu s vinaři z Velkých Bílovic Vinařský ples. Tento ples pořádáme hlavně pro sebe, abychom si ho užili. Tady je přes 50 vinařů, takže se nás tam sejde opravdu hodně. Tam se oblékneme tak, jak jsme oblečeni právě dnes, ve vinařském stejnokroji.

    Dívám se, že máte na poličce postavený diplom. Můžu se zeptat, za co jste ho dostali?

    M: To je celosvětová cena za nejlepší etiketu pro Velkou Slípku. Nejlepší design etikety na víno.

    Co je to Velká Slípka ?

    M: To je taková nadstavba spolku velkobílovických vinařů, kde je nás asi 8 vinařů a děláme top víno na sudech. Já jsem teď 3 sudy vybral a ty půjdou na Slípku.

    Pořádá Slípka i nějaké akce?

    M: Pořádáme mimo jiné i gastronomické večery na Vile Jarmile. Třeba teď 7. a 13. března 2020.
    Edit: Více o tomto spolku zde: https://www.velkobilovictivinari.cz/

 

 

Na co se letos těšíte a co vás letos čeká?

M: Těším se na všechny rodinné a vinařské akce. My jsme taková rodina, že jsme skoro všude, takže to co nás čeká, na to se nejvíc těšíme. A úplně hlavní akcí jsou hody. Potkám se tam s kamarády, se kterými jsem chodil v kroji. Zazpíváme si, napijeme se a pobavíme.
M: Když sú hody, tak je zavřeno a najdete nás na place. Kdyby mě někdo řekl, že jsem vyhrál pobyt v Karibiku, a bylo by to přes hody, tak bych tam nejel.

H: On je velký bílovský patriot.

 

Je pro nás velká čest, že jsme mohli s vámi nafotit vinařský stejnokroj ve vašem vinařství. Děkujeme za příjemně strávené dopoledne.

 

Rozhovor připravily Magdaléna Němečková a Veronika Hrubá Krásná, Velké Bílovice, 30.1.2020. Fotografie: Milan Krásný