SLOVÁCKO regionální produkt

Co je cílem značky? 
Zviditelnit území Slovácka a podpořit místní výrobce. Jedná se o první údílení této značky u nás na Slovácku. Spadá pod celorepulikovou Asociaci regionálních značek (ARZ) ARZ - Regionální značky (regionalni-znacky.cz) Na jejich webu si můžete prohlédnout i jiné regiony a výrobce. Výrobci, kteří tuto značku obdrží musí splňovat přísná kritéria, která hodnotí certifikační komise. Uděluje se výrobkům spotřebního charakteru, přírodním, zemědělským produktům a uměleckým dílům příspívajícím k prezentaci regionu.  

Vzhled značky
Ústředním motivem loga je grafická smyčka v modré barvě, znázorňující houslový klíč přecházející do kličky ornamentu, jakoby výšivky šňůrováním nebo pro někoho může být výrazem tance. Značku doplňuje text "SLOVÁCKO regionální produkt".


Přihláška k RZ
O vznikající značce SRP jsme se dozvěděli od Turistické asociace Slovácko z.s., která koordinuje a zajišťuje celý systém značení na území Slovácka. Turistická asociace Slovácko - Úvod (taslovacko.cz)   

V přihlášce bylo několik kritérií pro výrobce a pro produkt, které bylo potřeba splnit, abychom se mohli o značku vůbec ucházet.

Pro nás jako výrobce třeba - místo působení, doložení výpisu z OR, bezdlužnost, historie firmy, šetrnost k životnímu prostředí atd.

Pro produkt zase - jedinečnost spojená s regionem, ruční, řemeslná nebo duševní práce, motivy vycházející z regionu atd.

Vyplněnou přihlášku spolu se vzorky produktů jsme osobně odevzdali v RC v Hodoníně a čekali, jak to dopadne. Termín odevdání přihlášek byl 31. března 2021.

Jak probíhala certifikační komise z pohledu nás žadatelů?
Dne 22. dubna 2021 proběhla certifikační komise, která zkoumala kritéria k udělení značky "SLOVÁCKO regionální produkt".
Na dohodnutý čas jsme jeli do Hodonína s Majdou a malou Jindřiškou na osobní obhajobu našich výrobků. Ve velké místnosti sedělo několik významných členů komise a další 2 byli ještě na online konferenci. Naši přihlášku měli už nastudovanou a výrobky prohlédnuté. Zeptali se nás na několik otázek a po chvilce nám sdělili radostnou zprávu, že jsme značku obrželi značku. Mnohokrát děkujeme, je to nejlepší ocenění naší práce.

Výrobky, které obržely tuto značku
Naše nabídka se dělí do dvou sekcí FolklorStyl Premium (pletená móda a obleky na míru) a FolklorStyl Svéráz.
Právě produkty ze sekce Svéráz se ucházely o udělení značky. Získala je skupina produktů Textilní výrobky s regionálním ornamentem a doplňky

  • vyšívaná trička
  • folklorní sukně
  • vyšívané polštářky
  • vyšívané pexeso
  • Vyšívané Slovácko - vyšívací sada