Ráda bych vám dnes představila jednu ze zakladatelek firmy FolklorStyl s.r.o. - Magdaléna Němečková, rodačka z Lužic u Hodonína.
V Lužicích odmala chodila v kroji.
Foto z archivu Magdalény, na hodech v dubňanském kroji
Nebylo tedy divu, že po vyjití základní školy začala chodit doma v Lužicích v plném slavnostním podlužáckém kroji. Již jako dívka si mohla na hlavu dát rožky s mašlemi, a to rovnou na lužické hody, které se konají v červenci. Předchází tomu plno příprav, jak škrobení a žehlení kroje, tak i stavění zeleného, máje a dalšího, o tom vám napíšeme v jiném článku. Lužická chasa pořádá nejen krojové hody, ples, ale také vinobraní.
Foto z archivu Slováckého krúžku Lužice, Krojový ples v Lužicích, r. 2015
Její láska k dětem ji přivedla na Střední pedagogickou školu do Boskovic, kde byla na internátu. Tudíž měla přes týden relativně volný čas, který věnovala Folklornímu souboru Velen. Během navštěvování SŠ se začala věnovat hře na klarinet a později také hrála v cimbálové muzice.
Když ji ještě nějaký čas vyzbyl, tak ho vyplnila šitím a vyšíváním. Láska k podlužáckému kroji ji vedle v této činnosti. Ušila a vyšila nejen pro sebe zmenšeninu krojového páru.
Foto z archivu, krojový pár z Podluží a průběh vyšívání chlapecké košile
Ve studiu pedagogiky pokračovala na Masarykově univerzitě v Brně. Jelikož je příprava kroje náročná a toho podlužáckého obzvlášť, tak se naučila škrobit sukně a rukávce. Věděli jste, že dívčí kroj na Podluží má až 8 velmi naškrobených sukní? Jejichž šíře se pohybuje i kolem 5 metrů? Jen naškrobit, vyžehlit a poskládat do sucha jednu sukni trvá více než dvě hodiny. A to nemluvím o dalších postupech, které tomu předchází.
Zdroj: archiv Folklorní soubor Svéráz, krojové dílny
Během mládí byla také aktivní členkou Hnutí Brontosaurus.
Po vysoké začala navštěvovat nově vzniklý podlužácký Folklorní soubor Svéráz, který měl své sídlo ve Tvrdonicích. S ním nejen tancovala, ale také se podílela na šití souborových krojů a pořádání Krojových dílen. Na dílnách učili zájemce šít a vyšívat slavnostní podlužácký kroj.
Zdroj: archiv Folklorního souboru Svéráz.
1. Krojové dílny v Mutěnicích, oblékání svobodné dívky do kroje
2. Krojové dílny v Prušánkách, výuka vyšívání pánské krojové košile
(Všimli jste si jaké má Magdaléna krásně dlouhé vlasy? Po svatbě je ostříhala, bylo jich dlouhých 70 cm. Musím říct, že jí sluší všechno i tento stylový krátký sestřih)
Zdroj: archiv Magdalény, fotografie po razantním sestřihu
Během působení v souboru absolvovala Školu folklorních tradic, kterou pořádal Národní ústav lidové kultury
Zdroj: archiv NÚLK, absolventi ŠFT v Praze
V této době se začala aktivně zajímat o principy montessori výuky.
Ve Svérázu se potkala s Veronikou a jejich podobné nadšení pro folklor přispělo k nápadu nafotit a vydat folklorní kalendář pod záštitou souboru.
Magdaléna s Veronikou a také jejich kamarádkou a lidovou malérečkou mašlí Silvii Markovičovou navštívili konferenci Živý folklor v Břeclavi, kterou pořádala Jihomoravská komunitní nadace. Zde se Magdaléna setkala s tanečníkem z Velenu - Laďou Matuškou. Slovo dalo slovo a holky ho pozvaly na jejich setkání, kde vyhodnocovaly krojové dílny. Brzy zjistili, že mají podobný směr a zanedlouho vznikla firma FolklorStyl s.r.o., která spojila odbornost textilní výroby a zkušenosti s výrobou krojových součástí.
Během studií se seznámila, jak jinak než na folklorní akci, se sympatickým Zbyňkem, který také hrál na klarinet. S klukama si založili cimbálovou muziku Galán. Po pár letech vztahu proběhlo pokleknutí a následovala krásná svatba. Ženich měl na sobě modrý folklorně vyšívaný oblek a nevěsta si nechala ušít šaty, které měly vyšívaný korzet.
Zdroj: archiv manželů Němečkových, na svatebním focení potkali prušánskou chasu, která jela na přespolní hody
Foto: archiv manželů Němečkových. Poblahopřát ke sňatku přišly i velké lidové malérečky z Lanžhota, paní Ciprysová a Švirgová. Spolu s nimi přijela i paní Kořínková, která nádherně vyšívá krojové součásti jako jsou rukávce, košile atd.
Zdroj: archiv manželů Němečkových, svatební děkovací dort
Chovat dnes králíky a husy je taky takový folklor, nemyslíte? ;)
Zdroj: archiv rodiny Němečkových, husy na dvoře
Z velké lásky se narodila v lednu 2018 dcera Zuzanka.