KŘEST KNIHY VÍCHERNICE

Rádi bychom se s vámi podělili o pozvánku na křest anglické verze knihy VÍCHERNICE, který se koná v pondělí 10. 12.2018 v Šardicích v 19:00
Součástí křestu bude také folklorní módní přehlídka, kde uvidíte nejen nás, ale také ostatní značky, jako je třeba PECKA a TRADICE.

Pro ty z vás, kteří neví co to u nás na Podluží znamená víchernice, tak je to žena, která se ráda strojí a parádí. Často se použije věta: "To je ale nějaká víchera" 
Víchernice, to jsou v této knize babičky a stařenky, které ještě chodí v kroji. Pro nich to ovšem není jen kroj, pro nich je to bězné oblečení. Stejně typické jako třeba pro nás v dnešní době rifle a tričko. Stařenky se strojily, když šli do kostela, hody a nebo jinou slávu. To si daly ty nejpěknější šaty.

Tyto ženy od mládí, stejně jako jejich maminky, oblékaly krojové šaty, které se většinou skládaly z jupky, sukně a zástěry. Neměly šatů moc a proto se o ně pěkně staraly a často je i dědily jejich dcery. Mezi největší dědictví patřila vždy slavnostní verze kroje, která měla navíc ještě barevné mašle, naškrobené spodničky, molové rukávce a ručně vyšívaný fjertoch, tacle a obojek. Kroje si často samy vyšívaly a šily a to většinou přes zimu, kdy nebylo tolik práce na roli. 

Stejně tak, jako byl kroj pro nich běžnou součástí života, tak se i my snažíme vnést folklorní prvky do běžného života. Kdy si můžeme vzít do práce například pletený cardigan s folklorním výpletem a pod něj sladěnou tuniku. A na třeba na folklorní festival barevně vyšívané bavlněnou trikohalenku a k tomu sukni.
Na nákupy si můžete vzít stylovou plátěnou vyšívanou tašku, které se pěkně složí do kabelky a pak unese i větší nákup. Nemusíte tak plastovat, protože plast je past. 

Učíme se od našich předků, kterým stačilo méné věcí, ale zato kvalitnějších. Ty jim vydržely často celý život a jakou s nimi nadělali vícheru.
Máme rádi věci, které vyrobili naši lidi u nás doma v této krásné zemi. 

Na fotografii je tetička, která má na sobě jupku se sklady, sukni, zástěru a bílý šátek. Takto se oblékla, když šla třeba na "besedu" ke kamarádce.